Otvoreni investicijski fond s javnom ponudom - dionički.
Fond je namijenjen svim ulagateljima, malim i profesionalnim, kako ih definira MIFID regulatorni okvir, koji nemaju nužno prethodno iskustvo ulaganja u fondove, ali imaju barem osnovno znanje o investicijskim fondovima. Fond je namijenjen ulagateljima koji traže ostvarivanje zarade izlaganjem dioničkim tržištima zbog čega su spremni uložiti sredstva na vremenski rok od 3 godine i dulje u minimalno 25% prenosivih vrijednosnih papira kojima se trguje na uređenim tržištima u Sjedinjenim Američkim Državama čiji izdavatelj ima sjedište u Sjedinjenim Američkim Državama te do 75% i u ostale domaće i strane vrijednosne papire (pretežno dionice) nastojeći ostvariti cilj kojim se očekuju visoke stope prinosa te u skladu s tim i visoke razine rizika, koji prihvaćaju profil rizičnosti Fonda, imaju za cilj povećanje vrijednosti svojeg ulaganja u skladu s investicijskom politikom te su spremni na sebe preuzeti rizik kakav nosi ulaganje u dionice.
Društvo će nastojati ostvariti veći prinos ulažući imovinu Fonda u one vrijednosne papire za koje procjeni da pružaju najbolji omjer potencijala rasta u odnosu na rizik gubitka vrijednosti temeljem analize financijskih izvještaja izdavatelja te kod vrijednosnih papira izračunom fundamentalnih pokazatelja cijene vrijednosnih papira.
Općeniti podaci o fondu
Dionički fondovi - Equity funds
18.05.2017.
20,00 $
min. 10,00 $
min. 10,00 $
1 2 3 4 5 6 7
Profil tipičnog ulagatelja
3 godine i više
srednja razina rizika
srednji
Detaljni prinosi
-2,79%
-1,29%
+3,79%
+3,62%
+11,07%
+23,86%
+18,49%
+60,23%
+3,79%
+5,82%
+13,19%
+6,17%
+13,86%
+12,11%
-14,82%
+19,26%
+13,27%
+13,79%
-11,92%
Prinosi su za svaku od navedenih godina poslovanja fonda prikazani za razdoblja od 31.12. prošle do 31.12. godine za koju se prinos prikazuje.
Metodologija korištena pri izračunu prinosa je sljedeća: kod izračuna godišnjih prinosa isti su izračunati na bazi razlike cijene jednog udjela u fondu na datum 31.12. prošle i cijene udjela u fondu na datum 31.12. godine za koju se prinos prikazuje. Prosječni godišnji prinos od osnutka fonda izračunat je metodom geometrijskog prosjeka.
Rezultati poslovanja fonda GLOBAL KAPITAL ostvareni u proteklim razdobljima ne predstavljaju indikaciju i nemaju nikakav utjecaj na buduće rezultate poslovanja tog fonda.
Mogući su sljedeći rizici ulaganja u fond GLOBAL KAPITAL: rizik promjene cijena financijskih instrumenata, rizik promjene tečaja, kreditni rizik, rizik druge ugovorne strane, rizik transparentnosti i korektnosti podataka i finacijskog izvještavanja, pozicijski rizik, valutni rizik, rizik namire, rizik likvidnosti, kamatni rizik, rizik promjene poreznih i drugih propisa, makroekonomski rizik, politički rizik, geografski rizik, operativni rizik, rizik upravitelja imovinom, rizik zemljopisne koncentracije, rizik industrijske koncentracije, rizik koncentracije imovine.
Top 10 ulaganja fonda (1.4.2025.)
Preuzimanja:
- Financijska izvješća
- Godišnji prinos fonda Global kapital
- Prospekt i Pravila fonda
- Ključne informacije za ulagatelje
- Zahtjev za kupnju udjela (pravna osoba)
- Zahtjev za kupnju udjela (fizička osoba)
- Zahtjev za prodaju udjela (pravna osoba)
- Zahtjev za prodaju udjela (fizička osoba)
- Zahtjev za zamjenu udjela (pravna osoba)
- Zahtjev za zamjenu udjela (fizička osoba)
- Scenarij uspješnosti
- Upitnik o stvarnom vlasništvu
- Upitnik o političkoj izloženosti
- Obrazac za upis raspolaganja u registar udjela
- Brošura - oporezivanje dohotka od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka
Zašto ulagati?
- Fokus na SAD kao najjaču svjetsku ekonomiju i najrazvijenije tržište kapitala
- Diverzifikacija kroz izloženost dijela portfelja u fundamentalne prilike u Europi
- Valutna diverzifikacija
- U slučaju da ulagatelj u Fondu ostvari kapitalnu dobit, a njegovo ulaganje je trajalo duže od dvije godine, oslobođen je plaćanja poreza
Rad Fonda odobren je Rješenjem Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga, Klasa: UP/I 972-02/16-01/35, Ur.broj: 326-01-440-443-17-11.
Bitne izmjene Prospekta Fonda u dijelu ulagateljskih ciljeva i strategija ulaganja te ograničenja ulaganja odobrene su naknadnim rješenjem Agencije, Klasa: UP/I 992-02/24-03/02, Ur.broj: 326-01-40-42-24-14, od 19. prosinca 2024. godine.
Vrijeme trajanja Fonda je neograničeno. Nadzor nad poslovanjem Fonda obavlja Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.
Podaci o depozitnoj banci
Raiffeisenbank Austria d.d., Magazinska 69, 10000 Zagreb, OIB 53056966535. Temeljni kapital Društva iznosi 480.646.620,00 EUR-a , uplaćen je u cijelosti.
Rješenje Hrvatske narodne banke Z.Br. 1189/2003 od 12. veljače 2003. godine. Rješenje Agencije, klasa: UP/I-450-08/02-02/161 Ur. Broj: 567-03/02-5 od 5. prosinca 2002. godine.
Poslove depozitara Raiffeisenbank Austria d.d. obavlja samostalno dok poslove pohrane i namire inozemnih vrijednosnih papira delegira sljedećim trećim osobama s kojima ima sklopljene ugovore o delegiranju poslova, poddepozitarima:
- Raiffeisen Bank International AG, Beč, Austrija
- Raiffeisenbank d.d. Sarajevo, Bosna i Hercegovina
- Erste Bank AD Podgorica, Crna Gora
- Komercijalna Banka AD Skopje, Makedonija
- Raiffeisenbank AD Beograd, Srbija
- Nova KBM d.d., Slovenija
Ciljevi i strategije ulaganja Fonda
Ulagateljski ciljevi
Fond nastoji ostvariti svoj investicijski cilj rasta vrijednosti imovine kroz rast cijena vrijednosnih papira i drugih financijskih instrumenata koje Fond drži u svojem portfelju i ostvarivanje prihoda od dividendi i udjela u dobiti uz ostvarenje visoke stope prinosa u skladu s preuzetim rizikom na vremenski rok od 3 godine i dulje.
Nastojeći ostvariti ovaj investicijski cilj Društvo će investirati imovinu Fonda u financijske instrumente za koje se temeljem vlastitih analiza djelatnika zaposlenih u Društvu utvrdi da odgovaraju profilu rizičnosti Fonda i njegovoj investicijskoj politici.
Društvo će minimalno 25% imovine Fonda imati uloženo u prenosive vrijednosne papire (pretežno dionice) kojima se trguje na uređenim tržištima u Sjedinjenim Američkim Državama čiji izdavatelj ima sjedište u Sjedinjenim Američkim Državama. Preostalih do 75% imovine biti će uloženo u prenosive vrijednosne papire kojima se trguje na tržištima izvan Sjedinjenih Američkih Država. Omjer ulaganja će prvenstveno ovisiti o trenutnim valuacijama na tržištu gdje će u slučaju da su valuacije u Sjedinjenim Američkim Državama niže od ostalih tržišta udio imovine koji je uložen biti i znatno viši od 25% dok će u obrnutom slučaju biti niži ili svega malo iznad minimalnih 25%. Društvo će nastojati ostvariti opisani investicijski cilj, ali ne može dati garanciju da će isti biti ostvaren.
Strategijom ulaganja utvrđuju se osnovni financijski instrumenti u koje će se ulagati sredstva Fonda, njihov udio u portfelju te time i način kojim će se nastojati ostvariti ciljevi Fonda. Strategijom ulaganja Fond će posebnu pozornost posvetiti umanjenju rizika gubitka vrijednosti imovine te ostvarivanju što većeg kapitalnog prinosa na glavnicu u odnosu na preuzeti rizik. U smislu navedenog, Društvo će nastojati ostvariti veći prinos ulažući imovinu Fonda prvenstveno u vlasničke vrijednosne papire za koje procjeni da pružaju najbolji omjer potencijala rasta u odnosu na rizik gubitka vrijednosti temeljem analize financijskih izvještaja izdavatelja te izračunom fundamentalnih pokazatelja cijene dionice. Primarna intencija je ulagati imovinu fonda u fundamentalno podcijenjene vlasničke vrijednosne papire. Pri tome, prilikom odabira ulaganja Fonda, vodit će se računa o primjerenoj disperziji sredstava (diversifikaciji portfelja Fonda) te očuvanju primjerene razine likvidnosti. Ulaganja u dužničke vrijednosne papire ili investicijske fondove prije svega ETF fondove nije prvenstvena namjera ulaganja Fonda. Ovakva ulaganja bi se provodila isključivo kao sredstva zadržavanja likvidnosti, ukoliko bi se analizama utvrdilo da je oportunije ulagati u takve financijske instrumente zbog trenutne situacije na tržištu.
GLOBAL KAPITAL je dionički fond trajno izložen dioničkom tržištu u omjeru ne manjem od 70% neto vrijednosti imovine fonda.
Strategija ulaganja
Strategijom ulaganja nastoje se postići ciljevi Fonda – prinos primjeren vrsti i rizicima ulaganja definiranim dolje opisanom strategijom. Pridržavajući se ograničenja o trajnoj izloženosti dioničkim tržištima u omjeru ne manjem od 70% neto vrijednosti imovine Fonda, imovina Fonda će se ulagati u sljedeće instrumente i sa slijedećim ograničenjima:
1. Prenosive vlasničke vrijednosne papire koji su uvršteni ili se njima trguje na uređenom ili drugom uređenom tržištu, uključujući prenosive vlasničke vrijednosne papire koji su uvršteni u službenu kotaciju burze u trećoj državi ili kojima se trguje na drugom uređenom tržištu u trećoj državi koje redovito posluje, priznato je i otvoreno za javnost bez ograničenja u neto imovini Fonda pri čemu ukupan udio takvih vlasničkih vrijednosnih papira u neto imovini Fonda ne smije prijeći sljedeća ograničenja:
a) bez ograničenja u dionice koje su uvrštene ili se njima trguje na uređenom ili drugom tržištu Sjedinjenih Američkih Državama čiji izdavatelj ima sjedište u Sjedinjenim Američkim Državama, a najmanje 25% neto imovine Fonda,
b) do ukupno 75% neto imovine Fonda u dionice koji su uvrštene ili se njima trguje na uređenom ili drugom tržištu Republike Hrvatske, drugih članica Europske unije i država članica OECD-a, bez pojedinačnih ograničenja za navedene države,
c) do 25% neto imovine Fonda u dionice koji su uvrštene ili se njima trguje na uređenom ili drugom tržištu država koje nisu članice Europske unije i OECD-a.
2. do 30% neto imovine Fonda u dužničke vrijednosne papire:
a) do 30% neto imovine Fonda u obveznice čiji je izdavatelj ili za koje jamči Republika Hrvatska, druga država članica Europske unije i država članica OECD-a ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave Republike Hrvatske, drugih država članica Europske unije i država članica OECD-a te obveznice trgovačkih društava iz tih država,
b) do 20% neto imovine Fonda u obveznice čiji je izdavatelj ili za koje jamče države koje nisu članice Europske unije i OECD-a ili jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave države koje nisu članice Europske unije i OECD-a te obveznice trgovačkih društava iz tih država.
3. do 30% neto imovine Fonda u instrumente tržišta novca:
a) do 30% neto imovine Fonda u instrumente tržišta novca čiji je izdavatelj ili za koje jamči Republika Hrvatska, država članica Europske unije i država članica OECD-a ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave Republike Hrvatske, država članica Europske unije i država članica OECD-a te instrumenti tržišta novca trgovačkih društava iz tih država,
b) do 10% neto imovine Fonda u instrumente tržišta novca čiji je izdavatelj ili za koje jamče države koje nisu članice Europske unije i OECD-a ili jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave države koje nisu članice Europske unije i OECD-a te instrumenti tržišta novca trgovačkih društava iz tih država.
4. do 30% neto imovine Fonda u prava na stjecanje dionica,
5. do 20% neto vrijednosti imovine Fonda u UCITS fondove koji su odobrenje za rad dobili u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici EU te udjele ili dionice drugih investicijskih fondova koju su odobrenje za rad dobili u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici EU, ili u trećoj državi a koji su odobrenje za rad dobili u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili trećoj državi, pod slijedećim uvjetima:
a) da su takvi investicijski fondovi dobili odobrenje za rad od strane Agencije, odnosno nadležnog tijela matične države članice ili nadležnog tijela treće države s kojima je osigurana suradnja s Agencijom, a koji podliježu nadzoru za koji Agencija smatra da je istovjetan s onime propisanim Zakonom,
b) da je razina zaštite za imatelje udjela takvih investicijskih fondova istovjetna s onom koja je propisana za imatelje udjela UCITS fondova, te su, posebice, propisi za odvojenost imovine, zaduživanje, davanje zajmova i prodaju prenosivih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca bez pokrića istovjetni sa zahtjevima propisanima Zakonom,
c) da se o poslovanju takvih investicijskih fondova izvještava u polugodišnjim i revidiranim godišnjim izvještajima kako bi se omogućila procjena imovine i obveza, dobiti i poslovanja tijekom izvještajnog razdoblja,
d) da je prospektom UCITS fonda ili drugog investicijskog fonda čiji se udjele ili dionice namjeravaju stjecati predviđeno da ukupno najviše 10% neto imovine investicijskog fonda može biti uloženo u udjele ili dionice drugih investicijskih fondova,
e) da ne naplaćuju upravljačku naknadu veću od 3,5 posto.
6. do 30% neto vrijednosti imovine Fonda u depozite kod kreditnih institucija koji su povratni na zahtjev ili daju pravo opoziva i dospijevaju za najviše 12 mjeseci, pod uvjetom da kreditna institucija ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici EU ili, ako kreditna institucija ima registrirano sjedište u trećoj državi, pod uvjetom da podliježe nadzoru za koji Agencija smatra da je istovjetan onome propisanom pravom Europske unije:
a) do 30% neto vrijednosti imovine Fonda u depozite kreditnih institucija koje imaju registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj, drugim državama članicama Europske unije i državama članicama OECD-a,
b) do 10% neto vrijednosti imovine Fonda u depozite kreditnih institucija koje imaju registrirano sjedište u trećoj državi.
7. do 10% u neuvrštene vlasničke vrijednosne papire.
Do 30% neto imovine Fonda može se držati u novcu na računu kod kreditnih institucija koje su odobrenje za rad dobile u RH ili drugoj državi članici EU.
Društvo aktivno upravlja imovinom Fonda i ne koristi referentnu vrijednost.
Rizici povezani s ulaganjima
Rizik ulaganja u udjele Fonda povezan je s ulaganjima i strukturom imovine Fonda. Sukladno strategiji ulaganja, Društvo će voditi politiku ulaganja sredstava Fonda visokog stupnja rizika koji je karakterističan za ulaganja u fondove koji ulažu pretežno u dionice ali je zahvaljujući disperziji ulaganja niži nego u slučaju samostalnog ulaganja u pojedine dionice. Takva investicijska strategija pogodna je za ulagatelje koji žele diversificirati strukturu svojih ulaganja kako bi povećali prinos.
Ulaganje u Fond nije bankovni depozit i kao takvo nije osigurano od strane Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, niti od neke druge financijske institucije.