Otvoreni investicijski fond s javnom ponudom - dionički osnovan je 2004. godine. Ulaganje u ovaj fond namijenjeno je ulagateljima koji svoja sredstva žele uložiti na duže vremensko razdoblje, sudjelujući pri tom na tržištu kapitala u Republici Hrvatskoj, te na tržištima kapitala u razvoju, među njima posebno na tržištima zemalja regije, ali i na drugim svjetskim tržištima, ovisno o procjeni profitabilnosti takvog ulaganja.
Općeniti podaci o fondu
Dionički fondovi - Equity funds
01.06.2004.
13,27 EUR
min. 10,00 EUR
min. 10,00 EUR
1 2 3 4 5 6 7
Nagrade
TOP of the FUNDS* za najbolji dionički fond u 2022. godini (19. travnja 2023.)
*nagradu dodjeljuje udruženje društava za upravljanje investicijskim fondovima pri HGK
TOP of the FUNDS* za najbolji dionički fond u 2021. godini (22. rujna 2022.)
*nagradu dodjeljuje udruženje društava za upravljanje investicijskim fondovima pri HGK
TOP of the FUNDS* za najbolji dionički fond u 2015. godini (16. travnja 2016.)
*nagradu dodjeljuje udruženje društava za upravljanje investicijskim fondovima pri HGK
Profil tipičnog ulagatelja
3 godine i više
srednje niska razina rizika
srednje niski
Detaljni prinosi
-0,57%
-1,08%
+1,36%
+3,53%
+23,85%
+51,46%
+64,20%
+141,43%
+18,59%
+17,98%
+16,62%
+4,40%
+29,68%
+2,61%
+36,05%
-5,13%
+21,75%
-5,17%
+6,76%
+7,51%
+21,93%
Prinosi su za svaku od navedenih godina poslovanja fonda prikazani za razdoblja od 31.12. prošle do 31.12. godine za koju se prinos prikazuje.
Metodologija korištena pri izračunu prinosa je sljedeća: kod izračuna godišnjih prinosa isti su izračunati na bazi razlike cijene jednog udjela u fondu na datum 31.12. prošle i cijene udjela u fondu na datum 31.12. godine za koju se prinos prikazuje. Prosječni godišnji prinos od osnutka fonda izračunat je metodom geometrijskog prosjeka.
Rezultati poslovanja fonda CAPITAL BREEDER ostvareni u proteklim razdobljima ne predstavljaju indikaciju i nemaju nikakav utjecaj na buduće rezultate poslovanja tog fonda.
Mogući su sljedeći rizici ulaganja u fond CAPITAL BREEDER: rizik promjene cijena financijskih instrumenata, rizik promjene tečaja, rizik promjene kamatnih stopa, kreditni rizik, rizik namire i rizik druge ugovorne strane, rizik promjene poreznih propisa, rizik likvidnosti, rizik koncentracije imovine, rizik zemlje.
Top 10 ulaganja fonda (19.11.2024.)
Preuzimanja
- Financijska izvješća
- Godišnji prinos fonda Capital Breeder
- Odluke o glasovanju na skupštinama društava
- Profil rizičnosti društva i fondova pod upravljanjem
- Zahtjev za kupnju (pravne osobe)
- Zahtjev za kupnju (fizičke osobe)
- Zahtjev za prodaju (pravne osobe)
- Zahtjev za prodaju (fizičke osobe)
- Zahtjev za zamjenu udjela (pravne osobe)
- Zahtjev za zamjenu udjela (fizičke osobe)
- Senarij uspješnosti
- Ključne informacije za ulagatelje
- Pravila i Prospekt
- Upitnik o stvarnom vlasništvu
- Upitnik o političkoj izloženosti
- Obrazac za upis raspolaganja u registar udjela
- Brošura - oporezivanje dohotka od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka
Podaci o depozitnoj banci
Raiffeisenbank Austria d.d., Magazinska 69, 10000 Zagreb, OIB 53056966535. Temeljni kapital Društva iznosi 3.621.432.000,00 kn, uplaćen je u cijelosti.
Rješenje Hrvatske narodne banke Z.Br. 1189/2003 od 12. veljače 2003. godine. Rješenje Agencije, klasa: UP/I-450-08/02-02/161 Ur. Broj: 567-03/02-5 od 5. prosinca 2002. godine.
Poslove depozitara Raiffeisenbank Austria d.d. obavlja samostalno dok poslove pohrane i namire inozemnih vrijednosnih papira delegira sljedećim trećim osobama s kojima ima sklopljene ugovore o delegiranju poslova, poddepozitarima:
- Raiffeisen Bank International AG, Beč, Austrija
- Raiffeisenbank d.d. Sarajevo, Bosna i Hercegovina
- Erste Bank AD Podgorica, Crna Gora
- Komercijalna Banka AD Skopje, Makedonija
- Raiffeisenbank AD Beograd, Srbija
- Nova KBM d.d., Slovenija
Strategijom ulaganja postižu se ciljevi Fonda – prinos primjeren vrsti i rizicima ulaganja definiranim dolje opisanom strategijom. Pridržavajući se ograničenja o trajnoj izloženosti dioničkim tržištima u omjeru ne manjem od 70% neto imovine Fonda, Fond će ulagati imovinu u sljedeće instrumente:
- vlasničke vrijednosne papire kojima se trguje na burzama, bez ograničenja u neto imovini Fonda, pri čemu ukupan udio takvih vrijednosnih papira u neto imovini Fonda, gledano prema sjedištu izdavatelja, ne smije prijeći sljedeća ograničenja:
- bez ograničenja u vlasničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, ostalim državama članicama Europske unije i državama članicama OECD-a
- do 30% neto imovine Fonda u vlasničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Srbiji i Republici Kosovo
- do 20% neto imovine Fonda, u vlasničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Bosni i Hercegovini
- najviše do 20% neto imovine Fonda u vlasničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u državama članica ZND-a
- do 10% neto imovine Fonda u vlasničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Makedoniji
- najviše do 5% neto imovine Fonda u vlasničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Crnoj Gori
- dugoročne dužničke vrijednosne papire kojima se trguje na burzama, do 30% neto imovine Fonda, pri čemu ukupan udio takvih vrijednosnih papira u imovini Fonda, gledano prema sjedištu izdavatelja, ne smije prijeći sljedeća ograničenja:
- do 30% neto imovine Fonda u dugoročne dužničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, ostalim državama članicama Europske unije i državama članicama OECD-a.
- najviše do 10% neto imovine Fonda u dugoročne dužničke vrijednosne papire izdavatelja sa sjedištem u Srbiji i Republici Kosovo, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, i državama članicama ZND.
- instrumente tržišta novca ,kojima se trguje na uređenim tržištima, do 30% neto imovine Fonda, pri čemu ukupan udio takvih vrijednosnih papira u imovini Fonda, gledano prema sjedištu izdavatelja, ne smije prijeći sljedeća ograničenja:
- do 30% neto imovine Fonda u instrumente tržišta novca izdavatelja sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, ostalim državama članicama Europske unije i državama članicama OECD-a.
- najviše do 10% neto imovine Fonda u instrumente tržišta novca izdavatelja sa sjedištem u Srbiji i Republici Kosovo, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, i državama članicama ZND-a.
- prava na stjecanje dionica, do 30% neto imovine Fonda;
- udjele UCITS fondova ili dionice investicijskih fondova koji su dobili odobrenje za rad u Republici Hrvatskoj, ostalim državama članicama Europske unije, udjele otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom ili dionice investicijskih fondova koji su odobrenje za rad dobili u trećoj državi do 10% neto imovine Fonda, pod uvjetom:
- da takvi investicijski fondovi su dobili odobrenje za rad od strane Agencije, odnosno nadležnog tijela države članice ili nadležnog tijela treće države s kojima je osigurana suradnja s Agencijom, a koji podliježu nadzoru za koji Agencija smatra da je istovjetan onome propisanom Zakonom.
- da je razina zaštite za imatelje udjela takvih investicijskih fondova istovjetna onoj koja je propisana za imatelje udjela UCITS fondova, te su, posebice, propisi za odvojenost imovine, zaduživanje, davanje zajmova i prodaju prenosivih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca bez pokrića istovjetni zahtjevima propisanima Zakonom
- da se o poslovanju takvih investicijskih fondova izvještava u polugodišnjim i revidiranim godišnjim izvještajima kako bi se omogućila procjena imovine i obveza, dobiti i poslovanja tijekom izvještajnog razdoblja,
- da je prospektom investicijskog fonda u čije se udjele ili dionice ulaže predviđeno da ukupno najviše 10% imovine investicijskog fonda može biti uloženo u udjele ili dionice drugih investicijskih fondova
- da ne naplaćuju upravljačku naknadu veću od 3,5 posto
- opcijske, terminske poslove i druge financijske izvedenice isključivo u svrhu osiguranja potraživanja i zaštite imovine;
- depozite kod kreditnih institucija koji su povratni na zahtjev te koji dospijevaju za najviše 12 mjeseci, pod uvjetom da kreditna institucija ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici ili, ako kreditna institucija ima registrirano sjedište u trećoj državi, pod uvjetom da podliježe nadzoru za koji Agencija smatra da je istovjetan onome propisanom pravom Europske unije;
- neuvrštene vrijednosne papire do 10% neto imovine Fonda pod slijedećim uvjetima:
- neuvrštene vrijednosne papire, koji nisu službeno uvršteni za prodaju na nekoj burzi vrijednosnih papira ili se ne prodaju na nekom drugom uređenom tržištu mogu se stjecati samo do 10% neto imovine Fonda.
- neuvrštene vrijednosne papire - nedavno izdane prenosive vrijednosne papire - uvrštenje nedavno izdanih prenosivih vrijednosnih papira u službenu kotaciju burze ili na drugom uređenom tržištu koje redovito posluje mora biti izvršeno u roku od jedne godine od izdanja, u protivnom će se vrijednosni papiri smatrati neuvrštenima.
- Uvjet uvrštenja iz prethodne točke b) ne odnosi se na trezorske i blagajničke zapise čiji je izdavatelj Republika Hrvatska i Hrvatska narodna banka, država članica Europske Unije, OECD-a i nečlanica Europske Unije te njihove središnje banke.